Słowiańskie Walentynki

Dziś nieco odbiegając od tematu robótek wszelakich.


Nie jestem przeciwnikiem Walentynek. Nie obchodzę ich, bo taki jest mój wybór (zresztą moja półka ma w tej kwestii podobne zdanie). Nie potrzebuję dnia by przypominać sobie, że kogoś darzę szczególnym uczuciem. Nie muszę pokazywać światu jak bardzo jestem zakochana w tej jeden dzień. Bo chcę to okazywać każdego dnia. Każdy dzień powinien być jak Walentynki, no może bez przesady że nie było za słodko, bo może zemdlić...

Źródło:http://www.baysideresort.com/cape-cod-valentines-day-hotel-deals-2015/
Mieszkamy w Polsce, kraju słowiańskim. Dlaczego więc tak szalejemy na punkcie święta nie naszego, zapożyczonego od innych... Cholernie mnie to wkurza, że nie znamy naszych świąt, naszych starych obyczajów, które przecież są tak piękne... Bo ilu z Was wie że słowiańskim świętem miłości jest Noc Kupały (myloną z nocą Świętojańską)? Tak pięknie opisywana na przykład w "Starej Baśni"? Kto z nas pamięta o puszczanych niegdyś przez panny wiankach, które marzyły o wielkiej miłości? Zastanawia mnie dlatego potrafimy i wręcz lubimy przywłaszczać sobie cudze święta, w szczególności amerykańskie (podobnie jest z Halloween)... Czy na prawdę nasza kultura, nasze zwyczaje są aż tak nudne, nie atrakcyjne? A może zwyczajnie w nowoczesnych czasach, gdzie króluje "skóra, fura i komóra", stare zwyczaje są za zwyczajne i za stare??? Przecież można obchodzić oba święta, a może da się unowocześnić nasze zwyczaje? Czy ktoś o tym pomyślał?

Źródło: http://www.zielarka.com.pl/tajemnice-zielarki/noc-kupaly 

Cholernie to przykre. Tym bardziej, że z pokolenia na pokolenie znane są nie nasze święta... więc jaka będzie Polska kiedyś? Amerykańska???

2 komentarze :

  1. Mamy takie same poglądy, o ile jeszcze jakoś strawię komercję walentynek, to już zupełnie nie do zaakceptowania jest dla mnie hallowen! I to "obchodzone" w trakcie tak ważnych dla nad świąt! Mamy kompleksy, że przyjmujemy "święta" zza oceanu, a wstydzimy się tego co nasze polskie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo chyba tak jest, choć to może nawet nie wstyd a raczej niewiedza i fakt że takie zapożyczanie i brak pielęgnowania naszych tradycji i świąt zaczyna się już w szkole

      Usuń

Dziękuję, że zechciałaś(eś) podzielić się ze mną swoją opinią ;)

Rękodzielnik Marty © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka